Darmowa wysyłka paczkomatem od 99 zł! Dodajemy gratis 100g kawy przy zamówieniach powyżej 250 zł

Drip, Dripper, V60.

Ustaliliśmy już, że do przyrządzenia dobrej kawy wcale nie potrzebujemy ekspresu. Alternatywne sposoby parzenia kawy są coraz bardziej popularne i wcale nie wymagają umiejętności na poziomie światowych baristów, by otrzymać z nich esencjonalny napój, oddający to, co w ziarnach najlepsze. Zapraszamy do drugiej części naszego przewodnika.

fot. Karol Stańćzak

Drip, dripper, V60

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod wśród alternatyw, a zarazem kultowy sposób na przyrządzenie kawy metodą przelewową.

Drip to stożkowate urządządzenie, przypominające filiżanką, z przyklejonym spodkiem i z dziurką w podstawie. Drippery mogą być ceramiczne, stalowe, szklane lub plastikowe. Ciekawostką jest to, że tworzywo, z którego wykonany jest zaparzacz, wpływa na szybkość jego nagrzewania się, a finalnie na smak naparu. Kształt dripa umożliwia optymalny przepływ wody. Najbardziej popularny dripper to V60 opatentowany przez japońską markę Hario. V oznacza stożek, czyli kształt naczynia, a liczba 60 to kąt nachylenia ścianek dripa.

Zasada stosowania wydaje się prosta – drip ustawiamy na kubku lub dzbanku, zakładamy filtr, wsypujemy kawę i zalewamy wodą, która swobodnie przepływa przez zmielone ziarna.  Jednak jak we wszystkich alternatywnych metodach parzenia kawy specialty — szalenie ważne są szczegóły.

W dripperze najlepiej sprawdzą się ziarna tzw. single, czyli pochodzące z jednego regionu lub jednej plantacji. Nie musimy chyba dodawać, że najlepsze będą dobrej jakości ziarna speciality palone na jasno, np. nasza Kenia Baragwi, o profilu  mango, maliny, jagody.

fot. Karol Stańczak

Mielimy je nie za drobno, na tzw. grubszy piasek albo na drobinki cukru (grubiej niż do espresso). Papierowy filtr płuczemy wodą przed wsypaniem do niego zmielonej kawy — to pozwoli pozbyć się papierowego posmaku, a przy okazji rozgrzeje zaparzacz. Drip z filtrem stawiamy na dzbanku i wsypujemy kawę — w proporcji 6 g na 100 ml wody. Do zaparzenia kawy w dripie używamy gorącej, ale niewrzącej wody — najlepiej o temperaturze 90-95oC. Pierwszym etapem jest preinfuzja, czyli namaczanie ziaren niewielką ilością wody. Ten proces powoduje pęcznienie ziaren, co następnie pomaga w wypłukiwaniu z nich rozpuszczalnych substancji. Teraz można wymieszać ziarna, co spowoduje, że każda cząstka kawy zostanie namoczona. Po 30 sekundach powoli kolistymi ruchami, dolewamy tyle wody, ile kawy chcemy uzyskać. Cały proces parzenia kawy w dripie powinien zająć około 4 minut.

Dzięki dripperowi uzyskamy aromatyczną kawę o średnim body, delikatną i czystą w smaku, o słodkim zapachu, w kolorze mocnej, czarnej herbaty.

– Gosia P.