Orzechy, czekolada, cytrusy… To właśnie przeróżne nuty smakowe decydują o wyjątkowości kawy. Aczkolwiek – nawet jeśli użyjecie najlepszych ziaren z palarni kawy, ich aromat może stać się płaski, kwaśny lub szorstki, gdy zaparzycie je w nieodpowiedniej wodzie. A musicie pamiętać, że kawa to w ponad 90% woda. Zatem, jakie kryteria powinna spełniać idealna woda do zaparzania kawy? Zapraszamy do lektury!
Idealne parametry
Na początek przybliżmy podstawowe informacje na temat wody. Woda zawiera sporo minerałów (m.in. wapń, magnez, sód), które wpływają na finalny smak kawy. Im jest ich więcej, tym mniej miejsca pozostaje dla nut smakowych konkretnej odmiany ziaren. Zatem woda nie może być ani za twarda, ani za miękka, a ta, która płynie w naszych kranach, zwykle jest daleka od kawowego ideału.
Ilość minerałów rozpuszczonych w wodzie określa się skrótem TDS (Total Dissolved Solids) i jest podawana w mg/l. Woda zdatna do spożycia nie może przekraczać 1000 mg/l, a woda idealna do zaparzenia kawy powinna mieć TDS wynoszący 120-160 mg/l. Takie wytyczne podaje SCA (Specialty Coffee Association), czyli najważniejsza organizacja zajmująca się jakością kawy. Ustalenie owych standardów jest wynikiem wieloletnich badań ekspertów z różnych dziedzin nauki.
Każdy z Was może sprawdzić, czy woda, która płynie w Waszych kranach, mieści się w zalecanych normach i umożliwi Wam jak najlepszy proces ekstrakcji kawy. Wystarczy, że zaopatrzycie się w urządzenie do pomiaru TDS (jego koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych). Istnieją również specjalne wody butelkowane, które każdorazowo umożliwią Wam zaparzenie jak najlepszej kawy. Albo…
Odpowiednia filtracja
… możecie skorzystać z klasycznego filtra do wody. Zapewne wielu z Was ma w domu dzbanek do filtracji „kranówki” (a ta w wielu regionach Polski jest niestety twarda). To najtańszy i najszybszy sposób na poprawę jakości wody, a co za tym idzie – walorów smakowych kawy.
Filtry (czy to dzbankowe, czy te pod umywalką) zatrzymują zanieczyszczenia, powstałe w trakcie transportu wody wodociągiem. Ponadto niemal w 100% eliminują zawartość chloru, odpowiedzialnego za charakterystyczny, niekoniecznie przyjemny zapach. Natomiast filtry umieszczane w zbiornikach do kawy nie tylko oczyszczają wodę, ale również zapobiegają odkładaniu się kamienia.
Dzięki filtrom uzdatniającym wodę pitną możecie niewielkim kosztem uzyskać TDS mieszczący się w normach SCA. W ten sposób zauważalnie zwiększycie walory smakowe Waszej ulubionej kawy, niezależnie od jakości wody w regionie, który zamieszkujecie.
Optymalna temperatura
Aby uzyskać wyśmienitą kawę, pamiętajcie, że temperatura zaparzania nie powinna być ani za niska, ani za wysoka. Czyli jaka? Optymalna temperatura wody do zaparzania kawy mieści się w przedziale od 90 do 96 stopni Celsjusza. Kawa jest bardzo podatna na zmiany temperatury, gdyż w znacznym stopniu wpływają one na jej walory smakowe. Zbyt niska temperatura zwiększa kwasowość naparu, a zbyt wysoka doprowadza do utraty charakterystycznego dla danej odmiany smaku i aromatu. Nienajlepszym pomysłem jest również zalewanie zmielonych ziaren wrzątkiem. Wówczas pozbawicie je nie tylko walorów smakowych, ale również właściwości prozdrowotnych.
Czas, w którym woda ma kontakt z ziarnami kawy, jest nie mniej istotny. W zależności od wybranej przez Was metody zaparzania (np. przelewowej czy z ekspresu ciśnieniowego), kontrolujcie długość trwania ekstrakcji. Pomocny może być w tym zwykły termometr spożywczy. Eksperymentujcie, aż uzyskacie taki smak naparu, który będzie dla Was najlepszy.
Słowem podsumowania: nie same ziarna czynią kawę! Nawet najlepsza odmiana kawy specialty nie zachwyci Waszego podniebienia, gdy zostanie zaparzona w wodzie średniej jakości. A skoro czytacie ten wpis, to zapewne jesteście bardziej wymagającymi kawoszami i dążycie do uzyskania coraz lepszych walorów smakowych Waszej ulubionej małej czarnej. Pamiętajcie zatem o należytym stopniu mineralizacji wody, o jej odpowiedniej filtracji i temperaturze zaparzania. Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu, będziecie jeszcze lepiej przygotowani, aby wypłynąć na szerokie wody kawowych doznań!