Darmowa wysyłka paczkomatem od 99 zł! Dodajemy gratis 100g kawy przy zamówieniach powyżej 250 zł

POZNAJ KAWĘ SPECIALTY

Kawa specialty to najwyższa półka wśród dostępnych na rynku ziaren. Historia terminu kaw specialty rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy zaczęto w ten sposób określać kawy uprawiane w wyjątkowych rejonach i w unikalny sposób.

Kawą specialty nazywamy ziarna, które zostały ocenione na minimum 80 punktów w skali SCA (Specialty Coffee Association) przez tzw. Q-graderów (osoby uprawnione przez tę organizację do oceny kaw).

Kawana-Palarnia-Kawy-Specialty-o-nas-chemex-drip-aeropress-palenie-kawy-ziarno-piec-do-kawy-espresso-kawiarka-latte-art-kawa-gdansk-wrzeszcz-dolne-miasto.

Kraje znane z produkcji kawy specialty to między innymi Kolumbia, Etiopia, Brazylia i Indonezja.


Arabica i Robusta to dwa najpopularniejsze gatunki kawy w świecie kawy, chociaż tylko gatunki arabiki są uważane za kawy z segmentu specialty. Muszą być uprawiane na znacznej wysokości.

Najbardziej oczywistymi różnicami między kawiarniami specialty a innymi kawiarniami sieciowymi są metody parzenia kawy. Metody alternatywne takie jak Drip, Aeropress, Chemex pozwalają na przygotowanie tej samej kawy na wiele różnych sposobów, co skutkuje znacznymi różnicami smaków i aromatów.

Kawana-Palarnia-Kawy-Specialty-drip- chemex-aereopress-pod przelewy - pod filtry- jasne palenie.jpg

Osoby wypalające kawy specialty bardzo często osobiście odwiedzają plantacje kawy, tworząc relacje z plantatorami. Następnie wybierają te najlepsze z gospodarstw, z którymi współpracują. Palarnie sprzedają produkt dużo wyższej jakości, a plantatorzy kawy zarabiają więcej. Pomaga to wspierać lokalne społeczności. Mieszkańcy tych społeczności odnoszą korzyści, nawiązują również długoterminowe relacje między rolnikiem a palarnią.

Kawa specialty jest tak wyjątkowa, ponieważ ceni zrównoważony rozwój, jakość, współpracę i co najważniejsze, ludzi.


Nasza palarnia bazuje na kawach z segmentu specialty. W opisach każdej kawy znajdziecie m.in. punktację SCA oraz profil smakowy.

Kawana-Palarnia-Kawy-Specialty-o-nas-chemex-drip-aeropress-espresso-kawiarka-latte-art-kawa-gdansk-wrzeszcz-dolne-miasto