Darmowa wysyłka paczkomatem od 99 zł! Dodajemy gratis 100g kawy przy zamówieniach powyżej 250 zł

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi picie kawy?

Popularność kawy na całym świecie nie słabnie, a wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki małej czarnej. Nic dziwnego zatem, że od wielu lat zagadnienie wpływu kawy na zdrowie jest przedmiotem dyskusji ekspertów. Co mówią najnowsze informacje i badania naukowe dotyczące kawy, kofeiny i zdrowia? 

filiżanka

Kawa poprawia nastrój i sprzyja długiemu życiu

Filiżanka małej czarnej to nie tylko przyjemność dla zmysłów i pretekst do chwili relaksu. Spożywanie umiarkowanych ilości kawy delikatnie stymuluje układ nerwowy, dzięki czemu poprawia się nasza czujność i koncentracja, a także samopoczucie. Zostało to potwierdzone badaniem przeprowadzonym przez Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC) w trakcie lockdownu spowodowanego pandemią Covid-19. Kawa może również sprzyjać długowieczności! Według danych WHO aktywni fizycznie, stosujący dietę bogatą w warzywa, owoce i tłuszcze roślinne, ale także pijący dużo kawy Hiszpanie, Włosi i Norwegowie są w pierwszej dziesiątce narodów żyjących najdłużej.

Kawa pomaga ograniczać ryzyko cukrzycy typu 2.

Jak podaje EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) codzienne, umiarkowane picie kawy to wsparcie dla zdrowia. Wśród osób pijących od 3 do 4 filiżanek kawy dziennie (bez dodatków słodzących!) ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. maleje o około 25%. Wszystko za sprawą zawartych w kawie polifenoli (przeciwutleniaczy), które stymulują produkcję hormonu jelitowego GLP-1 odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny po posiłku.

Kawa przynosi korzyści dla wątroby

Z badania przeprowadzonego przez Marca Guntera z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (w którym wzięło udział aż 521 tysięcy osób z dziesięciu europejskich krajów) wynika, że osoby pijące kawę są obarczone mniejszym ryzykiem śmiertelnych chorób. Odkryto, że zawarte w kawie polifenole i kofeina wykazują działanie ochronne przeciwko niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby (nawet u osób z cukrzycą typu 2.). Ponadto regularne spożywanie kawy zostało powiązane z mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworów wątroby, nawet u osób z przewlekłymi chorobami tego narządu. 

Kawa może pomagać w regulacji pracy jelit

Prof. Ewa Stachowska (specjalistka biologii medycznej i nauk o żywieniu) podkreśla, że ze względu na zawartość błonnika kawa odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jelit, a zarazem całego układu trawiennego. Ponadto kawa (ze względu na obecność polifenoli) zaliczana jest do grupy prebiotyków, korzystnych dla rozwoju dobrych bakterii jelitowych. Co więcej, sięganie po kawę może być wskazane po operacjach brzusznych, aby przywrócić funkcję jelit, nie wywołując przy tym działań niepożądanych.

Poprawa pamięci i zwiększenie koncentracji

Z badania na 160 ochotnikach, jakie przeprowadził kalifornijski neurolog Michael Yassa, wynika, że kofeina zawarta w kawie korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania. Pierwsza grupa badanych spożyła tabletkę z kofeiną o równowartości dwóch filiżanek espresso, a druga otrzymała placebo. Każdej z nich badacz zaprezentował różne obrazki. Po 24 godzinach obu grupom zaprezentowano kolejne obrazki i poproszono o wskazanie różnic pomiędzy tym widzianymi wcześniej, a tymi zupełnie nowymi. Grupa, która otrzymała tabletkę z kofeiną, poradziła sobie znacznie lepiej! Z kolei inne badania wykazały, że kawa może znacząco poprawić czujność, koncentrację i czas reakcji. To dobra wiadomość dla kierowców, zwłaszcza zawodowych. Wystarczy filiżanka małej czarnej, aby zmniejszyć uczucie senności i ryzyko różnych incydentów drogowych.

Kawa może zmniejszać ryzyko nadciśnienia

Wielu z nas na pewno słyszało obiegową opinię, że osoby z nadciśnieniem powinny unikać picia kawy. Jednak na przestrzeni ostatnich lat odkryto istnienie odwrotnej zależności między regularnym spożywaniem kawy a poziomem ciśnienia krwi. Prof. Artur Mamcarz (kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM) podkreśla, że osoby chorujące na nadciśnienie, a będące pod opieką lekarską, bynajmniej nie muszą rezygnować z kawy. Co więcej! Mogą uczynić ją jednym z rytuałów przyjemności. Korzystne działanie kawy na układ sercowo-naczyniowy sprawiło, że została ona umieszczona w oficjalnych zaleceniach żywieniowych dla Polaków w znowelizowanej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Kawa może powstrzymać rozwój chorób neurodegeneracyjnych

U osób powyżej 60. roku życia maleją funkcje poznawcze i wzrasta ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Po raz kolejny okazuje się, że warto wprowadzić kawę do swojego menu jeszcze przed emeryturą! W Stanach Zjednoczonych komisja złożona z niezależnych ekspertów cyklicznie pracuje nad aktualnymi zaleceniami dietetycznymi. Ostatnie wnioski uzyskane dzięki metaanalizie badań z całego świata na temat kawy wskazują, że wypijanie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie nie działa szkodliwie na zdrowie. Składniki kawy, głównie polifenole i kofeina, mogą ograniczać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, Parkinsona i chorób serca, a u kobiet zmniejszają o 20% możliwość wystąpienia depresji.

Kawa specialty – najwyższa jakość dla zdrowia (i podniebienia)

Wiedząc, jak pomocna w zachowaniu właściwej kondycji organizmu może być kawa, warto wybierać ziarna najlepszego sortu. Zajrzyjcie do naszego sklepu z kawą. Znajdziecie u nas wyłącznie kawy z segmentu specialty, które nie mają sobie równych pod względem jakości, smaku i aromatu. To najwyższa półka wśród dostępnych na rynku ziaren. Nie tylko zadowolą Wasze kubki smakowe, jak również korzystnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Zatem – filiżanka na zdrowie!